Yetkili Sendika Tespit Süreci İle İlgili Bilgilendirme ve Çağrı

Değerli üyelerimiz, değerli ODTÜ bileşenleri;

15 Mayıs 2018 itibariyle 590 üyesiyle Eğitim Sen, ODTÜ bünyesinde en çok üye kaydetmiş sendika konumundadır. 18 Mayıs Cuma günü saat 14:00’te üniversitemizde yetki tespiti gerçekleştirilecektir. Eğitim Sen olarak yetkili sendika vasfıyla haklarımızı ve özgürlüklerimizi en kuvvetli biçimde savunmaya devam edeceğiz.

Ülkemizde adalet, demokrasi ve emeğin hakları her gün daha fazla ayaklar altına alınmaktadır. Maalesef ODTÜ de çeşitli şekillerde bu durumdan muzdarip olmaktadır. Daha geçtiğimiz hafta valiliğin ve rektörlüğün baskısıyla pek çok etkinlik ve hatta şenlik yasaklanmaya çalışıldı. Polis her fırsatta üniversitemize sokulmaktadır. ODTÜ’ye ve değerlerine sahip çıkan ise yine çalışanıyla, öğrencisiyle, mezunuyla ODTÜ bileşenleri olmakta. ODTÜ’nün ve memleketin geleceğinin teminatı bizleriz, bu bilinçle ve güvenle hareket ediyoruz. Geçtiğimiz süreçte sendikamız saflarına katılan 118 yeni üyemizle bunu çok daha güçlü bir şekilde yapabileceğimizden hiç şüphemiz yok.

Ancak yetki tespit süreciyle ilgili kimi önemli hususlara dikkatinizi çekmek istiyoruz.

ODTÜ’yü ülkenin bir değeri olarak değil zapt edilecek bir kale ve hedeflerine ulaşmak için yok edilmesi gereken bir engel olarak gören zihniyet, sendikal alanda da bir atak içerisine girmiştir. Gücünü iktidardan alan yandaş bir sendikanın ODTÜ’de yetki peşinde koştuğu bir sır değil. Bunu elde etmek için sendikamız hakkında her türlü kara propaganda yetki tespit sürecinde alabildiğine ortaya atılmıştır. Ancak bu durum, karşısında anlamlı bir refleks bulmuştur ve Eğitim Sen en yüksek sayıda üyeye sahip sendika konumunu sürdürmektedir.

Fakat iktidar destekçisi sendikanın büyük bir garez ve çekememezlikle, henüz yetki tespit süreci tamamlanmadan üyelerine yetkiyi aldıklarına dair yalan beyanlarda bulunmaları söz konusudur. Referandum sandıklarından mühürsüz oy pusulaları ve türlü hilelerle istedikleri sonucu çıkaran bir anlayışın yine benzer bir deneme ile yetkimizi gasp etmeye çalıştığı görülmektedir.

Bu cesareti nereden bulduklarının takdirini sizlere bırakıyoruz ancak basit bir örnek olarak belirtmek isteriz ki üniversiteye verdiğimiz en küçük bir dilekçe dahi ilgili kademeden evvel yandaş sendikanın bilgisine gitmektedir. Bu sendikanın yöneticileri ve faaliyetleri kimi zaman el altından kimi zaman açıktan desteklenmektedir. Bazı üniversite yöneticileri Eğitim Sen yerine iktidarla ve yönetimlerle iş tutacak bir sendika ile muhatap olmayı bir kazanım sayabilir, bu oluşuma çanak tutmayı bir avantaj olarak görebilirler. Ancak bunun ODTÜ’ye ağır bir bedeli olacağı kesindir. Bilinmelidir ki oldubittiler aracılığıyla emekçilere ve ODTÜ’ye böyle bir bedel ödetilmesine razı olmayız, izin de vermeyiz!

Yetkili sendika konumumuz verili üye sayılarında hiçbir biçimde tartışma konusu değildir. Bunun aksi yönde atılacak her adım siyasal gerekçelerle bir engelleme girişiminden ibaret kalacaktır. Tüm üyelerimizi bir kere daha sendikamıza ve yetkimize sahip çıkmaya çağırıyoruz. Emekten, demokrasiden, özgürlüklerden, haktan ve hukuktan yana olan tüm ODTÜ bileşenlerini de olası hilelere karşı yanımızda göreceğimize eminiz. Duyarlı kamuoyunun desteğinin de arkamızda olduğunu biliyoruz. Kararlılığımızın bir ifadesi olması adına herkesi yetki tespitinin yapılacağı 18 Mayıs Cuma günü saat 13:45’te Rektörlük önüne davet ediyoruz.

Gücümüz birliğimizdir!

EĞİTİM SEN ANKARA 5 NO’LU ŞUBE

ODTÜ İŞYERİ TEMSİLCİLİĞİ