İşyeri Temsilcimiz Ulaş Nacar Derhal Serbest Bırakılsın!

Eğitim Sen ODTÜ işyeri temsilcimiz Ulaş Nacar bugün (28 Şubat 2018’de) kendisi evde değilken evinde arama yapılmış, bilgisayar ve kitaplarına el konulmuştur. Bunun üzerine Ulaş Nacar sendikamız avukatlarıyla ifade vermeye gitmiş ve gözaltına alınmıştır.

Avukatlarımızdan edindiğimiz bilgiye göre gözaltı gerekçesi olarak hakkında mesnetsiz iddialar ve iftiralarla dolu bir suç duyurusu gösterilmiştir. Bu durum ve son zamanlarda ODTÜ öğrencilerine dönük baskı ve gözaltılar, iktidara yakın çevrelerin ODTÜ ile ilgili emellerinin de devreye sokulduğuna işaret etmektedir.

Sendikal faaliyet suç değildir. Ulaş’tan suçlu çıkaramazsınız. Bu şekilde mücadelemizi yıpratacaklarını, kamuoyunun kafasında soru işaretleri oluşturabileceklerini sananlar yanılıyor. Ulaş Nacar, Eğitim Sen Ankara 5 No’lu Üniversiteler Şubesinde yöneticilik dâhil pek çok sendikal görevi yıllarca üstlenen, emekçilerin hak arama mücadelesinde en önde yer alan üyelerimizdendir. Ulaş’ın, on yılı aşkın süredir ODTÜ’ye ve topluma emek verdiği, mesleğinin gereklerini en iyi şekilde yerine getirmekte olduğu başta bir arada çalıştığı emekçiler olmak üzere hepimizin kanaatidir.

Gerçekleştirilen bu haksız uygulama kamu çalışanları, sendikamız ve ODTÜ üzerinde baskı kurulması anlamına gelmektedir. Amacın haksızlıklara ses çıkaranlara gözdağı vermek olduğu ortadadır. OHAL bahanesiyle türlü şekillerde üye, temsilci ve yöneticilerimize yönelik hukuk dışı uygulamaların sendikamıza geri adım attırmayacağı bilinmelidir.

ODTÜ işyeri temsilcimiz derhal serbest bırakılmalıdır!

Ulaş Nacar yalnız değildir!

Eğitim Sen Ankara 5 No’lu Üniversiteler Şubesi