Şubemiz Üyeleri Yatağan İşçilerinin Yanında!

Şubemiz üyeleri 10 Nisan’dan bu yana Ankara’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı karşısındaki Kurtuluş Parkı’nda “direniş nöbeti” tutan Yatağan işçilerine destek amacıyla bugün akşam saatlerinde A.Ü. Cebeci Kampüsünde toplanarak işçilere bir ziyaret gerçekleştirdi. Yatağan Termik santrali ihalesi için son rteklif günü olan 30 Nisan’a kadar Kurtuluş Parkındaki  “direniş nöbeti”ne devam etmeyi planlayan işçiler direnişin başından bu yana kendilerini yalnız bırakmayan şubemiz üyelerinin ziyaretini coşkuyla karşıladı.

SONUNA KADAR MÜCADELE

Geçtiğimiz 18 Nisan’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda gerçekleştirilen Yeniköy ve Kemerköy termik santrallarının özelleştirme ihalesine karşı çıkan işçilere polis biber gazı, tazyikli su ve plastik mermi ile saldırmıştı. Polis barikatlarını yıkan işçiler, “İhaleyi yapsanız bile işyerlerimizi teslim etmeyeceğiz. Bu savaşı biz kazanacağız” mesajı vermişlerdi. İhale sonucunda Yeniköy ve Kemerköy termik santrallarını 2 milyar 671 milyon dolara hükümete yakın bir sermaye grubu olan IC İçtaş aldı. Ancak işçiler pes etmedi ve ihalenin ardından yaptıkları toplantıda oybirliği ile “mücadeleye devam” kararı aldılar. 

Yatağan Termik Santralı’nın ihale tarihinin açıklanması halinde de Türk-İş ile yeniden masaya oturarak yeni eylem takvimleri belirleyecekler. Ancak işçiler bu mücadeleleri sonuç vermeyip özelleştirmeler gerçekleşse bile şirketleri işyerlerine sokmamakta kararlılar.

İşçiler, Yatağan Termik San20140424_180108tral ihalesi için son teklif verme günü olan 30 Nisan’a kadar Ankara’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı binası önündeki nöbetlerini sürdürecek. Bu süre içinde Yeniköy ve Kemerköy termik santrallarının ihale sonuçlarının onaylanmaması için kamuoyu oluşturmaya ve girişimlerde bulunmaya devam edecekler. Çünkü, ihale sonuçları önce Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’na ardından da Özelleştirme Yüksek Kurulu’na gidecek. Buradan onay çıkarsa devir gerçekleşecek. 30 Nisan’dan sonra da Ankara’daki mücadelelerini bölgelerine taşıyacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir