Pınar Selek’e Tanığız

Pınar Selek’in nihai beraatini geri istiyoruz!

Sosyolog-yazar Pınar Selek’e yönelik on altı yıllık Mısır Çarşısı komplosu ve hukuk cinayeti 30 Nisan Çarşamba günü saat 09:00’da Ankara’da Yargıtay 9. Daire’de görülecek temyiz duruşması ile çok önemli bir eşiğe geliyor.

Hatırlanacağı üzere, 90’ların o tekinsiz iç savaş döneminde neden bir türlü barışılamadığı sorusuyla çıktığı yolda göz altına alınan, Kürt hareketine ilişkin bilimsel araştırması yok edilip ağır işkencelerle maruz bırakılan Pınar Selek hakkında İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2006, 2008 ve 2011 yıllarında üç kere hakkında beraat kararı verilmişti. Son olarak mahkeme kendi nihai beraat kararını, yasaları çiğnemek pahasına yok sayarak 24 Ocak 2013 tarihli duruşmada başkanının muhalefet şerhine rağmen, oy çokluğuyla Pınar Selek hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Böylelikle sayısız bilir kişi raporu ile tüpgaz kaçağından olduğu belgelenmiş patlamayla ilgili ceza alan tek sanık, kendisine gözaltında patlamayla ilgili soru dahi sorulmayan Pınar Selek oldu!

Tam on altı yıldır işkence altında alınan ve mahkemede reddedilen ifadeler, sahte evraklar ve her türlü hukuk dışı müdahale ile taçlanan bu hukuk cinayetinde son perde Pınar Selek hakkında kırmızı bülten çıkarılması ve Fransa’dan iadesi talebinin basına servis şekli de kişilik katli operasyonuna delaletti. İnterpol söz konusu talebi reddederek talep dosyasının imha edilmesine karar verince bir oyun daha ifşa olmuş oldu.

Bir barış aktivistinden katliam sanığı yaratmaya çalışılan bu davayı, nice kirli oyunla dolu bu kritik dönemde hukukun ayaklar altına alındığı bütün siyasi davaların da ortak simgesi olarak görüyoruz. Mücadelemiz bir insan için değil, sistemin dışladığı ve bedel ödettiği herkesin hakkı için mücadele veren Pınar Selek’in şahsında hedef gösterilen bütün hayat değerlerimiz için.

On altı yıl sonra gelen adalet, adalet değil; olsa olsa hayat hakkı ihlalinin fena halde gecikmiş telafisidir. Bu haklı mücadeleye güç katmak ve Pınar Selek’in nihai beraatini talep etmek üzere, 30 Nisan Çarşamba günü saat 08:30’da Güven Park’ta bir basın açıklamasının yapılacağını ve ardından da saat 09:00’da Yargıtay 9. Ceza Dairesi’ndeki duruşmanın izleneceğini sizlere duyurmak istiyoruz.

Pınar Selek yaşamını, savaş karşıtı duruşa ve şiddetin bütün türlerine karşı koşulsuz mücadeleye vakfetmiştir. Toplumsal cinsiyet, militarizm, şiddet, ekoloji, medya, sokak çocukları ve toplumun “altkültür” olarak nitelediği gruplarla ilgili sayısız konferans, seminer ve atölye çalışması içinde yer almıştır. Çeşitli gazete, dergi ve bültenlerde, bu konularda yazılmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Pınar Selek’in gerçekte kim olduğunu bilen bizler, bir kez daha onunla olan dayanışmamızı ilan ediyoruz. Pınar Selek’in sürdürdüğü mücadelenin hayal edilebilir ve mümkün olabileceği bir ülke, bir dünya için, Pınar Selek için adalet talep ediyoruz.

Pınar Selek üzerindeki baskıyı, üniversiteler üzerindeki baskıdan ayrı görmüyoruz. Ve ilan ediyoruz ki, bu baskı karşısındaki tutumumuz çok açıktır: Sosyal Bilimler Biat Etmez!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir