ODTÜ Emekçileri Servis Hakkı İçin Yan Yana

ODTÜ personelinin kullandığı servislerin Rektörlük tarafından kaldırılması üzerine ODTÜ’de örgütlü olan işçi ve kamu emekçisi sendikaları yan yana gelerek ortak bir mücadele süreci başlattılar. Eylemler kapsamında Rektörlük önünde direniş çadırı kuruldu ve 4 Temmuz 2023 tarihinde ortak basın açıklaması yapıldı.

ODTÜ’de örgütlü 7 sendika tarafından yapılan ortak basın açıklaması şöyle:

Değerli ODTÜ Emekçileri,

ODTÜ’de örgütlü işçi ve memur sendikaları olarak geçtiğimiz güz döneminden bu yana, başta servis hakkımız olmak üzere, kazanılmış tüm haklarımızın korunmasına yönelik işyerimizde birlikte, etkin ve sorumlu bir mücadele yürütüyoruz. Ne var ki ODTÜ yönetiminin emekçilerin kazanılmış haklarına olan saldırıları devam ediyor. 12 Haziran 2023 tarihinde gönderilen bir mail ile öğrendiğimiz üzere 3 Temmuz ile 1 Eylül tarihleri arasında personel semt servisleri fiilen kaldırılmış oldu. Bunun üzerine sendikalarımızın temsilcileri ve ODTÜ yönetimi arasında bir dizi görüşme gerçekleştirildi. Görüşmelerin tamamında yönetim tarafından bütçe sıkıntıları gerekçe gösterilerek bunun zorunlu bir gelişme olduğuna ikna olmamız istendi.

Emekçilerin kazanılmış haklarını basitçe bir maliyet kalemi olarak gören bu anlayışı kınıyoruz!

Biliyoruz ki ODTÜ gibi sayısız gelir kaynağına sahip olan bir kurumda sorun bütçe bulunamaması değil, bütçenin kullanılmasındaki bilinçli tercihlerdir. Çok açıktır ki üniversite yönetimi tercihini emekçilerin aleyhine kullanmaktadır. İçinden geçtiğimiz zorlu ekonomik ve sosyal koşulların üstüne bir de işyerimizde hak kaybına uğramak kabul edebileceğimiz bir durum değildir. Soğuk Ankara kışında kararlılıkla sürdürdüğümüz eylemlerde defalarca kez belirttiğimiz bir hususu yeniden hatırlatma ihtiyacı görüyoruz:

Ulaşım, beslenme ve barınma haklarımız kırmızı çizgimizdir, bir adım bile geri atmayacağız!

Üniversite yönetimi ile yapılan görüşmelerde sendikalar olarak sorumlu ve yapıcı bir tavır aldık. Servislerin özelleştirilmesinin yol açtığı tekelci piyasa koşullarına karşı kurumun öz kaynaklarına dayanan çözüm önerilerimizi dile getirdik. Yaptığımız bütün öneriler hukuki kısıtlılıklar, personel yetersizliği gibi gerekçeler öne sürülerek geçiştirildi. Her ne kadar yaşanan sorunun geçici bir durum olduğu söylense de, üniversite yönetimi sorunun çözülmesi noktasında gelecek döneme dair hiçbir taahhütte bulunmadı.

Açıktır ki, bu koşullarda servis hakkımızı yeniden kazanmamızın tek yolu ODTÜ emekçilerinin sahada örgütlü biçimde mücadele etmesinden geçmektedir. Servis gündemiyle sahada yürüttüğümüz etkili eylemlerden alınan olumlu sonuçlar hem bizlerin hem de üniversite yönetiminin hafızasındaki yerini korumaktadır. Servis hakkımızın bundan sonra asla pazarlık konusu yapılamaması için 3 Temmuz Pazartesi günü direniş çadırımızı açtık. Bütün ODTÜ emekçilerini sesimize ses, mücadelemize enerji katmak için ODTÜ Rektörlüğü önündeki direniş çadırımıza davet ediyoruz.

Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz!

Eğitim Sen ODTÜ İşyeri Temsilciği – Tez Koop İş ODTÜ İşyeri Temsilciği, Eğitim İş ODTÜ İşyeri Temsilciği, Üni Per Sen ODTÜ İşyeri Temsilciği, Türk Eğitim Sen ODTÜ İşyeri Temsilciği, Eğitim Hak Sen ODTÜ İşyeri Temsilciği, Eğitim Bir Sen ODTÜ İşyeri Temsilciği