Eğitim Sen: “Üniversiteleri Terk Etmeyecek, Bu Zihniyete Teslim Olmayacağız”

Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Orhan Acar’ın, bir video konferans görüşmesinde yayını açık unutup “Kızların resimlerini de görüyoruz böylece, çaktırma.” demesinin ardından gördüğümüz o arsız gülüşü kendi durumunun resminden çok üniversitelerin getirildiği halin resmidir. Kurum kültürüne dair kafalarında sadece  “yukarıdan gelen talimatları uygulamak” olan vasıfsız, atanmış yöneticiler eliyle üniversitelerin geldiği hal bu resimde bir kez daha gözler önüne serildi. En çok da üniversitelerdeki yöneticilerin erkek egemen sistemi kurumlarda sürdürmeye ne kadar heveskâr olduklarını gördük bu resimden.

Bu resim bizlere elbette başka şeyler de gösterdi; en çok da aynı fakültede çalışan öğretim üyelerinin ses çıkarması, itiraz etmesi gereken böyle bir olayda, onlardan çok öğrencilerin ses çıkarması, tepki göstermesi dekanın istifa etmesi ile sonuçlandı. Kurum çalışanlarının bu olayda sessiz kalması, atanmış vasıfsız yöneticiler eliyle varlığı sürdürülen erkek egemen sistemin üniversitelerde nasıl da kanıksandığının tipik bir göstergesidir. Yazık ki 40 yıllık geçmişe sahip bir fakülte uzun süre bu olayla birlikte anılacaktır.

Erkek egemen cinsiyetçi anlayışın mide bulandırıcı bir şekilde kendini açık ettiği bu zihniyetin Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı ile sınırlı olmadığını biliyoruz. Bu zihniyetin, başta yönetim kademelerinde olmak üzere, üniversitelerimizin her köşesinde mahkûm edileceği zamana kadar mücadelemiz sürecektir.