Bilim İnsanlarının Sindirilmeye Çalışılmasına İzin Vermeyeceğiz!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek, ODTÜ öğretim üyeleri Prof. Dr. İnci Gökmen ve Prof. Dr. Ali Gökmen’i, binlerce insanın yaşadığı Çiğdem ve 100. Yıl Mahallelerinin ortasından geçecek ve ODTÜ Ormanı’nda ağaçların kesilmesine neden olacak otoyol yapımına bu mahalle sakinleri adına girişimde bulundukları için açıkça hedef göstermiştir.

Prof. Dr. İnci Gökmen, Prof. Dr. Ali Gökmen akademik yaşamları boyunca bilimi, demokrasiyi, insan hak ve özgürlüklerini, çevre duyarlılığını bilim insanlarının temel değerleri olarak kabul eden ve toplumsal sorumluluk almaktan hiçbir zaman kaçınmayan, uluslararası düzeyde  seçkin bilim insanlarımızdır.

İ. Melih Gökçek’in artık bir alışkanlık haline gelen, hukuk ve etik ile bağdaşmayan, rant amaçlı icraatlarını eleştirenleri yıldırma ve sindirmeye yönelik kabul edilemez bu tavrını kınıyor; hedef alınan değerli akademisyenlerle tam bir dayanışma içinde olduğumuzu; bu ve benzeri türden tutumlar karşısında mücadeleyi yılmadan sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşmayı gerekli görüyoruz.

Saygılarımızla,

Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği

ODTÜ Mezunları Derneği

Egitim-Sen Ankara 5 Nolu Üniversiteler Şubesi