Ankara Üniversitesi’nde Cadı Avı Devam Ediyor!

15 Temmuz’dan önce haksız ve teamüllere aykırı bir biçimde sözleşmesi yenilemeyen Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Inci Solak Akman’ın ilişiğinin kesilmesi cadı avının sinyallerini vermiş, akademisyenlere yönelik cadı avında öncü olan Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, açığa alma furyasında da geri kalmamıştır. 8 Eylül 2016’da 9.843 Eğitim-Sen’li öğretmenin açığa alındığı gün Sendikamız üyesi Can Irmak Özinanır BİMER’e yapılan bir şikayet bahane edilerek FETÖ torbasına konularak açığa alınmıştır.

Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden olan Ankara Üniversitesi’nden 1 Eylül 2016 tarihinde KHK kapsamında ihraç edilen 21 kişiden 8’i Eğitim Sen üyesidir. Can Irmak Özinanır’ın açığa alınmasıyla beraber Ankara Üniversitesi’nde işinden koparılan Eğitim-Sen’li sayısı 10’a çıkmıştır. ÖYP Kapsamında Ankara Üniversitesi’nde görev yapan Eğitim-Sen’li personel eklendiğinde sayı 13’e çıkmaktadır. Bu sayılar açıkça göstermektedir ki 4302 akademik personeli olan Ankara Üniversitesi özelinde oluşturulan listeler iddia edildiği gibi darbecilerle mücadele amacına yönelik olmayıp, üniversitedeki sendikal örgütlenmeye karşı politik husumetin bir sonucudur.

Olağanüstü Hal’in gerekçesini oluşturan nedenlerle bağı hiçbir şekilde kurulamayacak Eğitim Sen üyelerini ve barış imzacılarını ihraç etme ve açığa alma uygulaması, bir yandan devlet içindeki cemaat örgütlenmelerinin ve darbelerin her zaman karşısında olmuş, onunla mücadele etmiş bir sendikanın üyelerini mağdur etmekte bir yandan da FETÖ ile mücadele söyleminin cadı avına nasıl dönüştüğünü göstermektedir.

Hangi düzeyde olursa olsun, açığa alma ve ihraç kararlarının altında imzası olan yöneticiler, yaptıkları hukuksuzlukların yanlarına kalacağını düşünmesinler. Sendikamız sorumluların hukuk önüne çıkarılması için bütün girişimlerde bulunacaktır.

Eğitim Sen Ankara 5 Nolu Üniversiteler Şubesi