PARTİLİ REKTÖR DEĞİL, ÖZGÜR ÜNİVERSİTE İSTİYORUZ!

Siyasi iktidarın sistematik saldırıları nedeniyle uzun süredir derin bir çürüme yaşayan Üniversitelerimizde, şimdi de Partili Rektörler dönemi yaşanıyor. Geçmiş yıllarda AKP İlçe ve İl Yönetimlerinde yer almış, Milletvekili ve Belediye Başkanı Aday Adayı olmuş Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi Rektörü olarak atanması bu dönemin son adımlarından birisi oldu.

Bugün itibariyle aralarından Boğaziçi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nin de bulunduğu 20 Üniversitemizin Rektörü, bir dönem AKP yöneticisi veya milletvekili olan isimlerden atanmıştır. Her yeni atamayla bu sayı hızla yükselmektedir.

Üniversite gibi köklü bir eğitim geleneği olan kurumların yöneticilerinin akademik liyakate değil siyasal aidiyete göre belirlenmesi hiçbir biçimde kabul edilemez. Üniversitelerimizi ve akademik yaşantımızı pranga altına alan idari ve siyasi baskıları kurumsallaştıran bu atamalar, üniversitelerin en çok ihtiyaç duyduğu özgürlük ortamını tümüyle imkansız hale getirmektedir.

İktidar baskıları ve atamalarıyla üniversitelerimizin, öğretim elemanlarımızın ve öğrencilerimizin zapturapt altına alınmak istenmesini asla kabullenmeyeceğiz. Üniversitelerimizin ihtiyacı olan akademik özgürlüğü, kurumsal özerkliği, birlikte yönetme fikrini savunmaya devam edeceğiz.

Üniversite kapılarına kelepçe vuranlara, hak arayan öğrencileri gözaltına alanlara karşı üniversitelerini ve değerlerini savunan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyelerinin, öğrencilerinin ve çalışanlarının yanında olduğumuzu bir kez daha dile getiriyoruz.

Yaşasın insan, toplum ve doğa yararına üniversite mücadelemiz!

Eğitim Sen Ankara 5 No’lu Üniversiteler Şubesi