Biz de Sizi Kınıyoruz!

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nün 6 üyemiz hakkında açtığı toplam 11 soruşturmadan 2 tanesine kınama cezası verildi!

Ankara Üniversitesi Rektörü’nün yazılı izniyle 9 Ekim 2014’te Ankara Üniversitesi Cebeci kampüsüne giren polis, öğrencilerini korumaya çalışan üyelerimiz Aysun Gezen, Nail Dertli, Celil Kaya, Onur Can Taştan ve İlkay Kara’yı darp ederek gözaltına almış, sonrasında ise Rektörlük Emniyet’in talebiyle üyelerimiz hakkında “yolu kapattıkları” ve “polise saldıran grubun içinde yer aldıkları” gibi asılsız iddialarla soruşturma başlatmıştı. Üstelik Ankara Valiliği’nin talebiyle Rektörlük, bu beş kişiye ek olarak Ozan Değer dâhil toplam 6 üyemizin twitter hesaplarında yaptıkları paylaşımlar nedeniyle “Cumhurbaşkanlığı makamına hakaret” ettikleri ve “yasadışı terör örgütlerinin eylemlerini meşru gösterdikleri, teşvik ettikleri ve övdükleri”  iddialarıyla birer soruşturma daha açmıştı.

30 Haziran 2015’te soruşturma komisyonu tarafından ifade vermeye çağrılan üyelerimiz özetle “soruşturmaya konu olan suçlamaların açık biçimde kendilerine tebliğ edilmediği ve savunma hakları engellendiği için savunma yapmayacaklarını” belirtmişler ve avukatları tarafından olayın hukuki boyutlarına ilişkin hazırlanmış detaylı bir itirazı komisyona sunmuşlardı. 2 Eylül 2015 tarihinde tebliğ edilen soruşturma sonucuna göre Kobane Eylemi nedeniyle yürütülen soruşturmalarda “yeterli delil bulunmadığı” gerekçesiyle hiçbir arkadaşımıza ceza verilmemiş,  fakat twitter paylaşımları nedeniyle açılan soruşturmalarda Şube eş başkanımız Aysun Gezen ve üyemiz Ozan Değer’e Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliğinin 6-d maddesi (Hizmet dışında, resmi sıfatın gerektirdiği itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak) uyarınca “kınama” cezası verilmiştir.

– Ankara Üniversitesi’nin, 12 Eylül’ün bir ürünü olan YÖK düzeni ve disiplin yönetmelikleri aracılığıyla üniversite bileşenleri üzerinde baskı kurması, düşünce ve ifade özgürlüğünü engellemeye yöneliktir ve bu, Türk Ceza Kanunu’nda açıkça bir suç olarak sayılmaktadır (m.115).

-Ankara Valiliği’nin üyelerimizin twitter hesaplarını izlemesi ve Rektörlüğün Valilik talebiyle soruşturma açmış olması kabul edilemez.

-Kendilerine hangi suçun isnat edildiği bile bildirilmeden, savunma hakları ellerinden alınarak sonuçlandırılmış görülen bu soruşturmalar tamamen hukuksuzdur.

ÜYELERİMİZİN SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARINI İZLEYENLERİ, BUNLARI KOVUŞTURANLARI VE CEZA VERENLERİ KINIYOR ve

  • Bu hukuksuzluğun ortadan kaldırılması için gereken her türlü girişimde bulunacağımızı,
  • Düşünce ve ifade özgürlüğü ile bilimsel özgürlüğümüzü savunmaya devam edeceğimizi,
  • İnsan toplum ve doğa yararına üniversite için mücadelemizi sürdüreceğimizi bildiriyoruz!

#cezalarıgerialdıracağız

Eğitim Sen Ankara 5 Nolu Üniversiteler Şubesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir